تقاضا برای سلب اختیار تشخیص اختلال اسکیزوفرنی توسط روانشناسان بالینی!
به گزارش میگنا در متن نامه این انجمن به رئیس شورای عالی بیمه سلامت کشور آمده است: با سلام و احترام انجمن علمی روانپزشکان ایران و بورد روانپزشکی از توجه ویژه به بیماران روانپزشکی به ویژه بیماران...

تقاضا برای سلب اختیار تشخیص اختلال اسکیزوفرنی توسط روانشناسان بالینی!
به گزارش میگنا در متن نامه این انجمن به رئیس شورای عالی بیمه سلامت کشور آمده است:
با سلام و احترام
انجمن علمی روانپزشکان ایران و بورد روانپزشکی از توجه ویژه به بیماران روانپزشکی به ویژه بیماران اسکیزوفرنیا و افزایش پوشش بیمه‌ای ایشان قدردانی می‌کنند.

در این رابطه نامه‌ای به دست انجمن علمی روانپزشکان ایران و بورد روانپزشکی رسیده است که در آن مصوبه شورای عالی بیمه به شماره ۱۰۰/۹۲۳ مورخ ۱۴۰۲/۱۱/۹ مبنی بر پوشش بیمه‌ای ۷۰ درصدی برای برخی داروهای بیماران روان پزشکی ابلاغ شده است.

این ابلاغیه گام مؤثری در بهبود شرایط بیماران اسکیزوفرنیا خواهد بود اما در خصوص افراد واجد صلاحیت تجویز داروها به MD-Phd روان شناسی بالینی نیز اشاره شده است.

لازم به ذکر است که تشخیص، درمان و مدیریت اختلالات روان پزشکی به ویژه اختلالات سایکوتیک نیاز به آموزش منسجم در بخش‌های روانپزشکی داشته و فارغ‌التحصیلان سایر رشته‌ها از جمله دکترای روانشناسی بالینی آموزش لازم در این زمینه را ندیده‌اند و صلاحیت لازم برای تشخیص‌گذاری و درمان دارویی را ندارند.

دادن اختیار ثبت تشخیص به گروه‌های غیر روانپزشک مخاطرات جدی‌ای دارد که باید مد نظر قرار گیرد.
۱. تشخیص اشتباه اسکیزوفرنیا می‌تواند منجر به تعویق درمان اختلال اصلی شده و این تأخیر میتواند صدمات جبران ناپذیری به بیماران وارد کند.

۲. تشخیص اشتباه اسکیزوفرنیا تبعات جدی قانونی و حقوقی برای بیماران دارد و لذا حتماً باید توسط روانپزشکان انجام شود.

تشخیص اشتباه میتواند هزینه مالی بالایی را به بیمه‌ها تحمیل کند که همین مسأله می‌تواند باعث ناکامی طرح‌های حمایتی از این بیماران شود.

لذا خواهشمندیم که دستور فرمایید افراد دارای MD-Phd از فهرست افراد واجد صلاحیت تشخیص اسکیزوفرنیا حذف شوند.

در نهایت انجمن علمی روانپزشکان ایران و بورد روانپزشکی برای تعامل بیشتر در این خصوص اعلام آمادگی می‌نماید.
https://t.me/MignaChannel