چرخه قاعدگی نامنظم: علل و چه زمانی نگران کننده است؟
اگر قاعدگی هر 24 تا 38 روز یکبار بیاید، سیکل قاعدگی منظم است.اما ماهیت و طول دوره قاعدگی از یک زن به زن دیگر با توجه به ماهیت بدن آنها متفاوت است

شفاآنلاین>سلامت جنسی>چرخه قاعدگی نامنظم: علل و چه زمانی نگران کننده است؟ اگر قاعدگی هر ۲۴ تا ۳۸ روز یکبار بیاید، سیکل قاعدگی منظم است.اما ماهیت و طول دوره قاعدگی از یک زن به زن دیگر با توجه به ماهیت بدن آنها متفاوت است.تغییرات زیادی وجود دارد که می توان آنها را طبیعی یا نگران کننده دانست. و سایر مواردی که ممکن است نشان دهنده وجود یک مشکل سلامتی بالقوه باشد. بیاموزید که چه چیزی باعث چرخه قاعدگی نامنظم می شود و چه زمانی باعث نگرانی است.

سیکل قاعدگی نامنظم چیست؟

به گزارش شفاآنلاین: اشاره می کنیم که چرخه قاعدگی نامنظم در موارد زیر رخ می دهد:

قاعدگی با فرکانس زیاد اتفاق می افتد و کمتر از ۲۴ روز یک چرخه قاعدگی را از چرخه دیگر جدا می کند.قاعدگی با دفعات کمی اتفاق می افتد، به طوری که قاعدگی بیش از ۳۸ روز از هم جدا می شود.قاعدگی شدید و نیاز به تعویض پد طبی هر دو ساعت یا کمتر.قاعدگی خیلی سبکخونریزی که بیش از هفت روز طول بکشد.خونریزی بین دوره های قاعدگی.گرفتگی و انقباضات شدید قاعدگی.

علل قاعدگی نامنظم

قاعدگی نامنظم لزوماً نشان دهنده مشکل نیست، با این حال بهتر است برای رد هرگونه مشکل سلامتی با پزشک مشورت کنید. عوامل و دلایل زیادی وجود دارد که باعث می شود چرخه شما نامنظم باشد، از جمله:

بارداری: این شایع ترین دلیل تاخیر یا قطع قاعدگی است.سقط جنین .شیر دادن .اندومتریوز: وضعیتی است که در آن بافت آندومتر در خارج از رحم رشد می کند. که منجر به خونریزی و درد شدید می شود.سندرم تخمدان پلی کیستیک: بر تولید هورمون های مردانه تأثیر می گذارد و باعث قاعدگی نامنظم می شود.بیماری التهابی لگن: این یک عفونت است که می تواند منجر به خونریزی نامنظم و درد لگن شود.اختلالات تیروئید: بر تولید هورمون های تیروئید تأثیر می گذارد که به تنظیم چرخه قاعدگی کمک می کند.فیبروم های رحمی: تومورهای خوش خیم (غیر سرطانی) در رحم هستند که می توانند باعث خونریزی شدید و چرخه قاعدگی طولانی شوند.تغییرات وزن قابل توجه: از جمله افزایش یا از دست دادن مقادیر زیاد و ناگهانی وزن.ورزش بیش از حد : می تواند منجر به کاهش درصد چربی بدن شود. که بر چرخه تاثیر می گذارد.استرس و فشار روانی: می تواند منجر به قاعدگی نامنظم یا قطع شود.

چرخه قاعدگی خود را دنبال کنید

این ایده خوبی است که چرخه قاعدگی خود را با ضبط کردن ردیابی و نظارت کنید:

تاریخ شروع و پایان دورهمیزان خونریزیهر علائم دیگری که تجربه می کنید.با ترسیم چرخه قاعدگی خود در طول چند ماه، شما و پزشکتان قادر خواهید بود تشخیص دهید که چه چیزی برای شما طبیعی است و تشخیص تغییرات و اینکه آیا برای رد کردن مشکلات زمینه ای سلامتی نیاز به معاینه پزشکی دارد، آسان تر می شود.

چه زمانی باید با پزشک مشورت کرد؟

در موارد زیر با پزشک خود مشورت کنید:

خونریزی مکرر که هر کمتر از ۲۴ روز اتفاق می افتد.خونریزی شدید.درد شدید در دوران قاعدگی.عدم قاعدگی.

پزشک شما می تواند به تعیین علت چرخه قاعدگی نامنظم شما کمک کند و اقدامات مناسب را برای رفع مشکلات سلامت زمینه ای پیشنهاد دهد.