درد مردان بعد از رابطه جنسی
برخی از مردان بعد از رابطه زناشویی ممکن است درد احساس کنند که در این نوشتار به آن می پردازیم.

شفا آنلاین>سلامت>بیشتر اوقات رابطه جنسی احساس خوبی دارد بنابراین وقتی بعد از مقاربت احساس درد می‌کنید می‌تواند ناراحت‌کننده باشد. برای برخی از مردان این درد می‌تواند باعث اضطراب عملکرد شود و ممکن است علاقه و لذت را در طول مقاربت کاهش دهد. علل درد بسته به سلامت جنسی و سلامت عمومی شما متفاوت است اما یکی از شایع‌ترین دلایل آن بیماری پروستاتیت می‌باشد.

به چه علت پروستاتیت به وجود می‌آید؟

به گزارش شفا آنلاین:غده پروستات شما مایعی را تولید می‌کند که منی را احاطه کرده و برای باروری مردان ضروری است. هنگامی که بافت پروستات ملتهب می‌شود باعث التهاب پروستات می‌شود. علائم شایع پروستاتیت درد یا درد مزمن مکرر است که معمولاً بر موارد زیر تأثیر می‌گذارد:

-پایین کمر

-آلت تناسلی

-قسمت مرکزی پایین شکم و لگن

-پرینه فضای بین کیسه بیضه و مقعد

پروستاتیت حاد معمولاً زمانی ایجاد می‌شود که باکتری از دستگاه ادراری وارد پروستات شود. در پروستاتیت مزمن دلایل عفونت کمتر مشخص است. از آنجایی که عفونت‌های دستگاه ادراری (UTIs) و عفونت‌های مقاربتی (STIs) می‌توانند باکتری‌ها را وارد پروستات کنند بسته به سن و سابقه جنسی مرد عوامل خطر اصلی هستند. بسته به نوع باکتری که باعث عفونت شده است معمولاً آنتی بیوتیک‌ها برای درمان پروستاتیت تجویز می‌شوند. دارو‌های ضد التهاب و ضد درد نیز می‌توانند کمک کنند. پزشک شما ممکن است تصویربرداری را توصیه کند تا دقیق‌تر مشکل را مشاهده کند. حتی پس از درمان هنوز ممکن است برای هفته‌ها یا حتی ماه‌ها کمی احساس ناراحتی کنید. پزشک ممکن است ورزش‌هایی را توصیه کند که می‌تواند به توانبخشی یا آرامش در لگن کمک کند. در حالی که پروستاتیت ممکن است یکی از شایع‌ترین دلایلی باشد که مردان پس از فعالیت جنسی احساس ناراحتی می‌کنند اما این تنها دلیل نیست. در اینجا شش مورد دیگر وجود دارد:

بیماری پیرونی یا انحنای آلت تناسلی:

هنگامی که بافت اسکار فیبری روی آلت تناسلی تشکیل می‌شود می‌تواند باعث نعوظ منحنی و دردناک شود. این می‌تواند منجر به اختلال نعوظ، استرس، اضطراب و گاهی کوتاه شدن آلت تناسلی شود.

شکستگی آلت تناسلی:

غلاف لاستیکی بافت زیر پوست آلت تناسلی است که به آلت تناسلی اجازه می‌دهد تا در طول نعوظ عرض و طول افزایش یابد. گاهی اوقات این بافت ممکن است پاره شود و نیاز به جراحی پیدا کند. مراقبت سریع از این عارضه می‌تواند از مشکلات دائمی و بیشتر سلامت ادراری و جنسی جلوگیری کند.

بیضه نزول نکرده:

این یک علت غیرعادی درد ناشی از رابطه جنسی می‌باشد اما ممکن است اتفاق بیفتد. در هفته‌های آخر قبل یا بلافاصله پس از تولد بیضه‌ها معمولاً از ناحیه شکم به داخل کیسه بیضه پوست زیر آلت تناسلی فرود می‌آیند. وقتی این اتفاق نمی‌افتد به آن بیضه نزول نکرده می‌گویند. این می‌تواند منجر به درد فشردگی در حین رابطه جنسی شود، به خصوص اگر بیضه در کشاله ران یا پایین شکم قرار گرفته باشد. جراحی رایج‌ترین روش درمانی است و به طور کلی شامل برداشتن بیضه است.

فتق کشاله ران:

این می‌تواند زمانی اتفاق بیفتد که بافت از طریق یک نقطه ضعیف بین پایین شکم و ران شما بیرون بزند. معمولاً اگر سوراخی در دیواره عضلانی وجود داشته باشد که باید در بدو تولد بسته می‌شد. شایع‌ترین علامت برآمدگی یا توده‌ای است که از طریق نقطه ضعیف فشار می‌آورد. این باعث درد در ناحیه کشاله ران به ویژه در هنگام فعالیت‌های فشاری از جمله مقاربت می‌شود.

بافت اسکار:

بافت اسکار اگر عمل جراحی انجام داده‌اید و بافت زخم در نزدیکی شکم، لگن یا پرینه شما قرار دارد ممکن است باعث ایجاد ناراحتی یا درد در حین یا بعد از رابطه جنسی شود. عفونت‌های قبلی، تروما یا آسیب‌های دیگر نیز می‌توانند بافت اسکار یا آسیب‌های عصبی را بر جای بگذارند. موارد بافت اسکار سطحی ممکن است با جراحی درمان شود در حالی که جای زخم جزئی ممکن است با مرهم موضعی برای شل شدن بافت درمان شود. درمان درد مزمن عمیق لگن و اسکار عصبی می‌تواند دشوار باشد و به طور کلی شامل توانبخشی فیزیکی لگن و مدیریت درد می‌شود.